A válasz főszabályként igen, de fontos tudni, hogy olyan képzésre nem köthető tanulmányi szerződés, amelynek elvégzésére a munkáltató kötelezte a munkavállalót.
A tanulmányi szerződésben (melyet kötelező írásba foglalni) a munkáltató vállalja, hogy a tanulmányok alatt támogatást nyújt, a munkavállaló pedig arra kötelezi magát, hogy a megállapodás szerinti tanulmányokat folytatja és a képzettség megszerzése után a támogatás mértékével arányos időn – de legfeljebb öt éven – keresztül munkaviszonyát felmondással nem szünteti meg.
A munkáltató támogatása tipikusan a tanfolyam, illetve a vizsga díjának átvállalása, de az is munkáltatói támogatás, ha munkavállaló munkaidő kedvezményt kap mert a munkáltató pl. a képzés, illetve a vizsga napjára, vagy a vizsgára való felkészülés napjaira fizetett távollétet biztosít.
Annak az időtartamnak, amelyre a munkavállaló vállalja, hogy a munkaviszonyát fenntartja és nem mond fel, arányban kell állnia a munkáltató támogatásával, tehát ez az időtartam nem ugyanannyi lesz, mint a képzés időtartama. Elsősorban azt kell megvizsgálni, hogy a munkáltató milyen összegű támogatást nyújt a munkavállalónak (pl. átvállalja a tanfolyam és a vizsga díját), de figyelembe kell venni azt is, hogy milyen egyéb támogatást kap a munkavállaló (pl. munkaidőkedvezmény, melyre a munkavállaló távolléti díjat kap).
A tanulmányi szerződésben szabályozni kell azt is, hogy a munkavállaló milyen magatartása minősül szerződésszegésnek, ami ahhoz vezet, hogy a kapott támogatást a munkáltató visszakövetelheti. A munkavállaló szerződésszegő magatartása lehet pl. ha a vállalt tanulmányokat nem folytatja, bizonyos szintet nem ér el a vizsgákon stb., de a jogszabály alapján az is szerződésszegő magatartás, ha a munkavállaló munkaviszonya megszüntetésének oka a munkaviszonnyal kapcsolatos magatartása.
Munkajogi kérdésekben forduljon ügyvédi irodánkhoz.