A munkaviszony felmondását írásba kell foglalni és azt közölni kell a munkavállalóval. Közlésnek az minősül, ha az írásbeli jognyilatkozatot (felmondást) a címzettnek átadják, de mi a helyzet akkor, ha a munkavállaló megtagadja a felmondás átvételét. Fontos kiemelni, hogy ha a munkavállaló megtagadja a felmondás átvételét, attól a felmondás közlése a részére megtörtént, így elkezdődik a munkavállaló felmondási ideje (legkorábban a közlést követő nappal).
Az Mt. szabályai szerint a jognyilatkozatot tevőnek (tehát az átadónak, jelen esetben a munkáltatónak) kell bizonyítani vita esetén, hogy a címzett (munkavállaló) valóban megtagadta vagy szándékosan megakadályozta az írásbeli jognyilatkozat (felmondás) átvételét. A korábbi szabályozás ennek bizonyítására kötelező erővel jegyzőkönyv felvételét írta elő, amit ma már a törvény nem tartalmaz, de mivel az átadónak kell bizonyítania az átvétel megtagadásának tényét, így ma is célszerű, ha erről jegyzőkönyv kerül felvételre.
A jegyzőkönyv akkor lesz teljes bizonyító erejű magánokirat, ha a munkáltató képviseletében eljáró személyen kívül két tanú igazolja az abban foglaltakat. Ha a munkáltató képviseletében eljáró személyen kívül csak egy tanú írja alá a jegyzőkönyvet, akkor az egyszerű magánokirat lesz, ami azt jelenti, hogy nem fűződik hozzá törvényi vélelem (vagyis nem teljes bizonyító erejű) és annak bizonyító erejét a bíróság a bizonyítás általános szabályai szerint a tárgyalás és a bizonyítás összes adatának figyelembevételével állapítja meg.
Mit tartalmazzon a jegyzőkönyv?
– az átadás megkísérlésének időpontját,
– az átadásnál jelen lévő személyeket,
– azt, hogy milyen iratot kívánt a munkáltató nevében eljáró személy a címzettnek átadni,
– célszerű rögzíteni az átvétel megtagadásának körülményeit is.
– Amennyiben az írásbeli jognyilatkozat (pl. felmondás) tartalmát a munkáltató képviselője ismertette, erre a körülményre is indokolt utalni. A felmondás közlésének hatályosságához nem szükséges a felmondás tartalmának, indokolásának ismertetése, abban az esetben sem, ha az átvételt a munkavállaló megtagadja. A munkavállaló ugyanis a megtagadással önmagát hozza olyan helyzetbe, hogy azt ne ismerje meg.
Fontos kiemelni, hogy amennyiben a munkavállaló a felmondás átvételét megtagadta, tehát a felmondás közlése megtörtént, nincs szükség arra, hogy a felmondás a munkavállaló részére tértivevényes levélként is postázásra kerüljön, mert ez csak felesleges bonyodalmakhoz vezet és magyarázhatjuk, hogy akkor melyik időpontban is került sor a felmondás közlésére, melyhez fontos határidők kötődnek (pl. felmondási idő számítása, keresetindítási határidő).
Munkajogi kérdésekben forduljon ügyvédi irodánkhoz.